Fermentowany, pro-zdrowotny napój herbaciany kombucha. Smak Acai.
Skład: Naturalna woda źródlana, ekstrakty owocowe, zagęszczona sfermentowana herbata ziołowa, koncentraty czarnego bzu i soku czarnej marchwii, dwutlenek węgla, ocet jabłkowy, ekstrakt jagód acai; regulatory kwasowości: kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy; stabilizator: estry glicerolu i żywicy roślinnej; witamy: niacyna, wit. B6, biotyna, wit. B12.
Kombucha acai – co to jest i jak powstaje?
Przyjęło się, że słowo „kombucha” odnosi się już bezpośrednio do produktu, który coraz częściej możemy spotkać na sklepowych półkach. Tak naprawdę kombucha to rodzaj kolonii bakterii znany pod różnymi nazwami, między innymi grzyb herbaciany czy grzybek japoński, choć tak naprawdę nie należy do tego gatunku. Napój, który uzyskujemy właśnie z tej specjalnej kultury bakterii i drożdży, powstaje na skutek fermentacji – kombuchę zalewa się słodką herbatą i odstawia przez kilka dni do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu.
Jest to najprostszy i najbardziej podstawowy sposób wykonania herbaty z kombuchy; wiele osób eksperymentuje, tworząc wiele wariacji na temat tego przepisu w celu otrzymania nowych walorów smakowych. Kierując się jednak pierwotną wersją zakłada się osiem dni do przeprowadzenia fermentacji idealnej – w przypadku dłuższego procesu istnieje szansa, że w rezultacie powstanie ocet spożywczy.
Poza prozdrowotnymi właściwościami, napój kombucha zaskakuje również smakiem – jest to słodko-kwaśna, musująca herbata o wyczuwalnym zapachu drożdży. Pomimo nietypowych walorów, nie odstraszyło to zwolenników „eliksiru życia”, powołujących się na szereg wartości odżywczych, którymi charakteryzuje się kombucha.
Napój kombucha – właściwości
Cudowny wpływ kombuchy na działanie naszego organizmu odkryto już w starożytności i od tamtego momentu używano tego napoju w leczeniu najróżniejszych dolegliwości, od bólu głowy po depresję. Faktem jest, że z uwagi na ogromną ilość mikroelementów, takich jak cynk, żelazo, magnez i wapń, a także obecność kwasów – askorbinowego, octowego i glukuronowego – herbata z kombuchy cechuje się właściwościami silnie odtruwającymi i antyoksydacyjnymi; wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz przywraca naturalną florę bakteryjną w naszych jelitach.
Jest to szczególnie ważne z uwagi na coraz częstsze badania naukowe mówiące o niezwykle istotnej roli, jaką jelita odgrywają w utrzymywaniu naszej odporności. Jeśli więc zachowamy je w odpowiedniej kondycji, cały nasz organizm będzie pracował na najwyższych obrotach.
Wykazano też, że napój z kombuchy doskonale wpływa na utrzymywanie równowagi wewnętrznej organizmu, przez co jest znany ze swoich właściwości uspokajających. Warto jednak wspomnieć, iż herbata nie jest przeznaczona dla dzieci z powodu obecności alkoholu wytwarzanego w procesie fermentacji.
Wartość odżywcza produktu na 100 g:
Wartość energetyczna (kJ/kcal):21kcal/100 ml
Węglowodany (g):4,9, w tym cukry (g):4,9
Kombucha – zastosowanie
Z uwagi na swoją postać, najpopularniejszym sposobem na wprowadzenie kombuchy acai do swojej diety jest wypijanie sfermentowanego, herbacianego napoju. Najczęściej spożywa się go schłodzonego, dzięki czemu przyjemny, gazowany posmak jest dużo bardziej wyraźny. Kombucha może być też świetnym dodatkiem do koktajli, słodkich zup, czy zwykłej herbaty. Również dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom, bakterie te coraz częściej używane są w kosmetologii przy produkcji między innymi:
- toników i płynów do oczyszczania twarzy;
- peelingów;
- balsamów do włosów;
- kremów przeciwzmarszczkowych.
Szereg witamin znajdujących się w kombuchy wspomaga nie tylko wewnętrzne, ale równie i zewnętrzne działanie naszego organizmu, wpływając na kondycję naszej skóry i włosów. Kosmetyki zawierające kombuchę zyskują szczególną popularność wśród osób borykających się z niedoskonałościami cery, takimi jak trądzik czy przebarwienia.
Grzyb, galaretka i inne ciekawostki o kombuchy
Jak już zostało wspomniane na początku wpisu, kombucha błędnie przypisywana jest do rodziny grzybów, podczas gdy jest to grupa bakterii i kolonia specyficznych drożdży. Sama forma kombuchy przed powstaniem herbaty również jest interesująca – jej wygląd przypomina galaretkę o białej bądź jasnopomarańczowej barwie.
Co ciekawe, w celu sprawdzenia struktury i trwałości kultury bakterii kombuchy, została ona wysłana na orbitę okołoziemską, gdzie odtworzono warunki panujące na Marsie. W wyniku tego nietypowego eksperymentu wiemy, że poza chwilową degradacją, kombucha przetrwała warunki czerwonej planety – a więc bez obaw możemy raczyć się herbatą również w kosmosie!
Kombucha acai – gdzie kupić?
Z uwagi na spopularyzowanie fermentowanego napoju, kombucha stała się już szeroko dostępnym produktem właściwie na każdej sklepowej półce. Najczęściej jednak występuje w wersji podstawowej, a więc zachowując walory smakowe wynikające jedynie z fermentacji i posłodzonej herbaty.
Istnieje natomiast wiele innych wariantów, które tylko czekają na wypróbowanie. W tej sytuacji najlepiej sprawdzają się sklepy internetowe z dużo szerszym asortymentem od sklepów stacjonarnych. Już teraz spróbuj kombuchy acai i ciesz się zdrowym, orzeźwiającym eliksirem życia!