Morwa biała to roślina o pysznych, zdrowych owocach. Przypominają one maliny, choć są w innym kolorze. Ususzone stanowią wyśmienitą przekąskę!
Roślina pochodzi z Chin, gdzie początkowo uprawiano ją jako pożywienie jedwabnika morwowego. Po pewnym czasie zyskała popularność na całym świecie. Hoduje się ją w celach ozdobnych, liście wykorzystuje się w celach leczniczych, owoce są jadalne, natomiast drewno może służyć do produkcji mebli.
Owoce morwy mogą mieć różne kolory, w zależności od jej odmiany. W Polsce króluje morwa biała, inne jej gatunki to:
- afrykańska,
- chińska,
- czarna,
- czerwona,
- teksańska.
Nasza odmiana na drzewie ma kolor biało-perłowy, a po wysuszeniu wpada w kremowe odcienie. Suszona morwa biała zyskuje słodszy smak, nie tracąc swoich naturalnych, leczniczych właściwości.
Lubi być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu. Odwdzięcza się nam wtedy odpowiednią chrupkością i słodyczą, która uprzyjemni nam niejeden wieczór na kanapie albo aktywny wypoczynek poza domem, kiedy to szybko musimy uzupełnić kalorie.
Wartości odżywcze suszonej morwy
Owoce morwy białej to prawdziwe superfood. Zawierają komplet witamin i minerałów. Dodatkowo mają w sobie antyoksydanty oraz aminokwasy egzogenne — których nie potrafimy sami wyprodukować.Okazało się również, że cyjanidyny obecne w tych małych kuleczkach chronią nasz mózg przed degeneracją, zapobiegając rozwojowi choroby Alzheimera. W pewnym stopniu obniżają poziom złego cholesterolu oraz wykazują właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu dbamy o to, czego nie widać, ale co jest bardzo ważne dla długiego i zdrowego życia w dobrej formie!
Udowodniono naukowo, że morwa to świetne narzędzie walki z cukrzycą oraz otyłością. Związki w niej zawarte pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Oczywiście osoby chorujące na cukrzycę powinny skonsultować spożywanie rośliny ze swoim lekarzem, ale to dobry i smaczny trop przy układaniu jadłospisu.
Morwa biała suszona — jak ją jeść
To dobra przekąska, ale też świetny dodatek do deserów, koktajli czy owsianek. Może osłodzić nasze posiłki i uzupełnić je o witaminy.Z owoców przygotowuje się likiery, nalewki, wina i przetwory. Pomoże uzupełnić naszą zimową spiżarnię. Doceni ją każdy zapalony kucharz, który lubi mieć w domu pełno pożywnych zapasów.